Razgovor NA MARGINI, povodom gostovanja Frančeska Magrisa, teoretičara ekonomije, Univerzitetu u Turu

17.05.2016, 14:21.
blank-image

Učestvuju: Frančesko Magris, Gojko Božović, direktor izdavačke kuće Arhipelag, Snežana Milinković, profesorka Filološkog fakulteta i Davide Skalmani, direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu
Italijanski institut za kulturu i Kulturni centar Beograda pozivaju Vas na razgovor “Na margini”, povodom gostovanja Frančeska Magrisa, teoretičara ekonomije, Univerzitetu u Turu.

Frančesko Magris predstavlja svoju knjigu „Al Margine“ („Na margini“) koju je 2015. godine u Italiji objavila izdavačka kuća Bompiani. Ideja granice se može odnositi na prostor, teritoriju, na moral ali takođe može da razdvaja vrlinu od greha, centar od periferije. U naučnom svetu margina upozorava na grešku ili ograničenje sa kojim se suočava svaki istraživač. Centar i periferija su mesta koja stalno mutiraju i koja su sastavni deo umetnosti, literature, ekonomije i geografije… Frančesko Magris se kreće kroz sve ove naučne discipline i umetnost, radoznalim korakom saučesnika zabavljajući se i prelazeći nekažnjeno sve granice na koje nailazi.

Frančesko Magris diplomirao je ekonomiju i biznis u Trstu. Redovan je profesor na Univerzitetu Fransoa Rable u Turu, Francuska. Objavio je između ostalog: “Lični interes. Ekonomija, literatura i svakodnevni paradoksi u eri globalnog tržišta” („Tornaconti. Economia, letteratura e paradossi quotidiani nell’era del mercato globale“), “Ekonomija u džepu. Praktični vodič za razumevanje ekonomskih principa i fenomena” („L’economia in tasca. Guida pratica alla comprensione dei fenomeni e dei principi economici“), “Konkurencija u naučnom istraživanju” („La concorrenza nella ricerca scientifica“).
Priredio je i italijansko izdanje “Jevanđelje bogatstva” („Il Vangelo della ricchezza“) Endrjua Karnegija (Andrew Carnegie).

Organizacija: Italijanski institut za kulturu

Loading...