РУДОЛФ ФРИЛИНГ, кустос за медијску уметност у Музеју модерне уметности у Сан Франциску

10.06.2015, 13:49.
blank-image

Гост-предавач у оквиру МЕДИА АРТ пројекта
РУДОЛФ ФРИЛИНГ, кустос за медијску уметност у Музеју модерне уметности у Сан Франциску (СФ МОМА), у Београду и Новом Саду.

Након успешног гостовања Тијерија Дестријеа из Дистрибутерске куће Ер Ескиз (Лил, Француска), који је одржао предавања о архивирању, заштити, конзервацији и ауторским правима у видео уметности, те истакнутог теоретичара дигиталних медија Лева Мановича, професора Градског Универзитета Њујорк, САД, који је говорио о биг дата и друштвеним мрежама података као алату стваралаца у дигиталној уметности данас, наредни гост Медиа арт пројекта је Рудолф Фрилинг, кустос за медијску уметност у Музеју модерне уметности у Сан Франциску (СФ МОМА), САД. Он ће се у свом предавању бавити актуелним професионалним темама презентације и колекционирања видео уметности.

Рудолф Фрилинг је и аутор бројних изложби и коаутор више публикација. Студије хуманистичких наука завршио је на Слободном универзитету у Берлину. Био је кустос и истраживач у Центру за уметности и медије (ЗКМ) у Карлсруеу, а од 2006. ради као кустос за медијске уметности у Музеју модерне уметности у Сан Франциску (СФ МОМА).

Медиа Арт пројекат настао је из потребе да се савремени аутори видео уметности и дигиталних медија подробније упознају са теоријом, конзервацијом, заштитом и дистрибуцијом нових медија савремене визуелне уметности, појмовима и стандардима праксе о којима се у нашој уметничкој и културној средини недовољно зна или се тим аспектима не придаје адекватан креативни и друштвени значај.

Покретање програма предавања и пројекција има информативни и образовни карактер чији је циљ да публици у Србији омогући увид у ставове и мишљења истакнутих теоретичара медија, кустоса и дистрибутера уметности на дигиталним медијима, као и да представи примере уметника који су остварили значајне радове у новим медијима.

Пројекат заједнички организују Културни центар Београда, Музеј савремене уметности Војводине у Новом Саду и Факултет за медије и комуникацију Универзитета “Сингидунум” у Београду у период април-мај-јун 2015.

Програм предавања и разговора:

РУДОЛФ ФРИЛИНГ, кустос за медијске уметности у Музеју модерне уметности у Сан Франциску (СФ МОМА), САД

Среда, 10.6. у 12 сати, Факултет за медије и комуникацие Универзитета „Сингидунум”, Карађорђева 65
Разговор са студентима и предавачима

Среда, 10.6. у 19 сати, галерија Артгет, Културни центар Београда, Трг републике 5/И
Предавање: Уметност партиципације
Научили смо у ери партиципације да уметност не подразумева само гледаоца или посетиоца него да он може бити и стваралац уметности. Када уметници и публика производе уметности, музеј је изазван да се активно укључи у културу партиципације којој карактер дају убрзане промене контекста у масовним медијима, нове технологије друштвеног умрежавања и „уради сам“ издаваштво. Подстакнути прегледом који је дала изложба у СФ МОМА „Уметност партиципације: од 1950. до данас“ (2008), дискурс који ангажује историју савремене уметности и медијске уметности биће приказан низом примера „партиципативних чинова“ који осветљавају социјалне, културне, али и институционалне услове за излагање и прикупљање отворених уметничких дела.

Четвртак, 11.6. у 13 сати, МСУВ, Дунавска 37, Нови Сад
Предавање: Музеј као продуцент
Музеји делују на основу базичног схватања да уметност производе уметници, а да онда музеј излаже, прикупља, чува оно што су уметници произвели. Савремена уметност је ипак, након пионирског рада Марсела Дишана, Јозефа Бојса и многих других, закомпликовала и подрила такво схватање уметничке продукције. Шта се дешава када уметници траже од музеја да заједно произведу „уметност“? Шта ако се уметност не заснива на објекту него на искуству-процесу и стварима које се крећу, мењају, изводе? Како музеј може да буде продуцент и извођач када сви деламо имплицитно претпостављајући да он прикупља артефакте? Уз приказивање низа инсталација и перформанса из области медијске уметности из збирке Музеја модерне уметности Сан Франциска, ово предавање ће се бавити променама у институционалној пракси које су се догодиле у области савремене и медијске уметности и разматраће њихове импликације на концепт представљања динамичких прича.

Ауторке програма: Драгана Жаревац, визуелна уметница и Гордана Добрић, кустоскиња Културног центра Београда

Партнери у продукцији пројекта: Културни центар Београда, Музеј савремене уметности Војводине у Новом Саду и Факултет за медије и комуникације Универзитета „Сингидунум “ у Београду.
Сарадници у организацији пројекта: Елyсее фонд, Гоетхе Институт и Француски институт у Србији, Министарство културе и информисања Републике Србије, Покрајински секретаријат за култура И информисање Војводине, Град Београд-Секретаријат за културу.

Организација у институцијама:
Културни центар Београда – Гордана Добрић, Весна Даниловић
Музејх савремене уметности Војводине – Светлана Младенов
Факултет за медије и комуникације – Маја Станковић

Улаз на све програме је бесплатан.

 

Loading...