Samoupravna interesna zajednica u Kulturnom centru Beograda

24.09.2015-17.10, 18:21.
blank-image

Izložbeni projekat u saradnji između galerije Podroom i galerije SIZ
PRIVREMENI ULAZ U GALERIJU PODROOM IZ BEOGRADSKOG IZLOGA, KNEZ MIHAILOVA 6

Ayreen Anastas & Rene Gabri, Dario Azzelini & Oliver Ressler, Milijana Babić, Juliana Borinski, Damir Božić – Pišta & Predrag Todorović, Tomislav Brajnović, Claire Fontaine, Nemanja Cvijanović, Lana Čmajčanin, Igor Eškinja, Cesare Pietroiusti & Paul Griffiths, Ferenc Grof, Fokus Grupa, Grupa ABS, Antonio Della Guardia, Ibro Hasanović, Sasha Huber, Ištvan Išt Huzjan, Janez Janša, Janez Janša i Janez Janša, Filip Jovanovski, Vlado Martek, Giovanni Morbin, Ivan Moudov, Ciprian Muresan, Kristina Norman, OPA, Lala Raščić, Societe Realiste, ŠKART & Cactus Network, Slaven Tolj

Izložba Samoupravna interesna zajednica u Kulturnom centru Beograda predstaviće prakse i produkcije umetnica i umetnika koji su povezani s galerijom SIZ, kao i onih koji gravitiraju oko i ka sceni same galerije.

Tokom sedmogodišnjeg rada Galerija SIZ je iskristalisala određeni profil vizuelnih sadržaja u regionalnoj i lokalnoj kulturnoj sredini, postavši važna tačka savremene umetničke produkcije i prakse kako na regionalnoj tako i međunarodnoj karti centara za savremenu umetnost. Ovakav sadržaj određen je pre svega kroz umetničke radove, koji na determinisan način oslikavaju društvenu stvarnost i njene različite, specifične, dimenzije poput politike, kulture, ideologije, kulturne politike, kritički se postavljajući prema diktaturi neoliberalnog kapitalizma, svim oblicima desnih politika, kao i prema nacionalizmima, šovinizmu i revizionizmu.

Samoupravna interesna zajednica se na idejnom nivou definiše preko onoga što je u ekonomiji odbačeni, a ipak trenutno najrelevantniji model funkcionisanja pogotovo kada je u pitanju umetničko tržište. Kolektivno udruživanje ravnopravnih pojedinaca i pojedinki u svrhu zajedničkog istupanja u javnosti ili na tržištu, preuzeto je kao model, ali i kao ime udruženja. Naglašavajući kolektivističke modele organizacije, a bez jasno zacrtanog finansijskog plana, SIZ, u svoj svojoj potencijalnosti da izađe iz sfere umetnosti u ekonomsku sferu, ipak ostaje umetnički projekat.

Samoupravnu interesnu zajednicu i Galeriju SIZ osnovali su u Rijeci 2009. godine umetnici Siniša Labrović, Nemanja Cvijanović, Igor Grubić, Tomislav Brajnović, Milijana Babić, Cesare Pietroisuti, Oliver Ressler, Janez Janša (ex Davide Grassi), Slaven Tolj, umetnički kolektivi ŠKART, Grupa ABS, Klub ljubitelja umetnosti i udruženje Drugo more. Od 2009. do 2012. program galerije SIZ vodi Nemanja Cvijanović, a od 2012. Fokus Grupa u saradnji s N. Cvijanovićem

Povodom otvaranja izložbe, u 20:30 Đovani Morbin post-konceptualni umetnik izvešće performans ME (Ja).

“…odjednom, biti desničar i nedvosmisleno koketirati s fašizmom ponovo je postajala normalna stvar. Bilo je to kao slušati onaj kliše “… ma! Uostalom, jednom su svi bili fašisti…” čime se na fin način nastojalo normalizovati istorijsko nenormalno ponašanje.
Odlučio sam da budem desničar. Neutralna i prazna prostorija. Pored mene, na postolju, nalazi se kopija Kontinuiranog profila Musolinija (Renato Bertelli, 1933.).
Stojim u sredini prostorije i okružen sam publikom.
Izgovaram Musolinijevu Izjavu o ratu[1] pomičući okruglu školsku stolicu na kojoj sedim kao da joj podešavam pravu visinu[2] i nakon nekoliko sekundi pokušavam da ustanem. Padam na pod, ustajem, ponovo sedam i ispočetka započinjem govor. Akcija se tvrdoglavo ponavlja sedam puta – što će reći – kao da želim nešto postići…
… kolektivno nesvesno, “ja fašista” koje je uspavano ležalo u svakom Italijanu, iznova se budi!!!”
Đovani Morbin

[1] Govor, 10.jun 1940.g. Rim, Trg Venezia
[2] Stolica se vrti zahvaljujući elektromotoru koji je skriven u sedištu i pokreće se ručno.

Đovani Morbin je post-konceptualni umetnik koji se u svom umetničkom radu najčešće referiše na italijansku i svetsku avangardnu i istorijski angažovanu umetnost, koristeći se vizuelnim metajezikom kao sredstvom za kritiku i politički komentar savremenog društa. Beskompromisan kada je reč o formi i komunikaciji, Morbin zapravo stalno preispituje poziciju, ulogu i odgovornost umetnika u društvu poljuljanih vrednosti, u odsustvu političke i klasne svesti. Performans Đovani Morbina do sada je izveden četiri puta i to 2010. u Švajcarskom institutu u Rimu i galeriji Artecambi u Veroni, 2011. u Artoteca u Milanu i 2015. u galeriji SIZ u Rijeci. Poslednje peto izvođenje performansa pod naziovm Me (Ja) biće izvedeno na izložbi u galeriji Podroom u Beogradu.

Biografija Đovanija Morbina

Realizacija i koordinacija: Kulturni centar Beograda
© Fotografije Galerija SIZ i umetnici
© Galerija SIZ, autori i umetnici

Loading...