СХАРЕ – Тоо Муцх Хисторy, Море Футуре // Превише историје, више будућности

03.06.2014, 17:49.
blank-image

Пројекат Схаре покренула је Аустријска савезна канцеларија Владе Аустрије а посвећен је обележавању годишњице Првог светског рата Пројекат је подржала Фондација Сарајево – Срце Европе
ПРОГРАМ видео радова који ће бити приказани у Београду
Шејла Камерић, ГЛÜК (Срећа), 2010, 18мин50сец
Ирена Сладоје, Папер Цан Таке Еверyтхинг (Папир може све да поднесе), 2010, 7мин2сец
Марина Гржинић/Аина Шмид, Накед Фреедом (Огољена истина), 2010, 19мин27сец
Песецкас & Сцхнеидер, Цоммент (Коментар), 1999/2013, 11мин

Пројекат СХАРЕ представља прво видео издање радова босанских уметника и других који данас живе и раде у Аустрији, а баве се темама сећања, прошлости и садашњости, личним и колективним искуствима, различитим начинима суочавања са теретом историје, опстанком и неуспехом појединца у временима драматичних промена. У првом видео издању, које се налази у колекцији Аустријског савезног министарства, налазе се радови уметника Младена Миљановића, Шејле Камерић, Аделе Јушић, Младена Бундала, Ирене Сладоје, Игора Бошњака, Гордане Анђелић Галић, Ернста Логара, Ане Јермоелове, Ане Хофнер, Печекаш и Шнајдера.

У Београду ће бити представљен избор од 4 видео рада/филма и организован разговор са кустоскињом и уметницима. Пројекат је већ представљен у Националној галерији БИХ у Сарајеву, Метелковој у Љубљани, а након Београда биће приказан у Музеју сувремене умјетности у Загребу, Музеју савремене уметности 21Хаус у Бечу, Клагенфурту и Музеју савремене умјетности Републике Српске у Бања Луци.

Пројекат СХАРЕ представља радове који говоре о ратним разарањима и ономе што је наког њих уследило, о превазилажењу прошлости без заборављања. Он гради наративе про-активних, пикторалних апропријација заједничких изазова Југоисточне Европе и Европе у целини.

У сарадњи са видео фестивалом намаТРЕба у Требињу у марту је отворен и конкурс за младе босанске уметнике за друго издање пројекта.
https://www.kalendarium.gv.at/veranstaltungsdetails/show/share-too-much-history-more-future.html

Loading...