Autorsko vođenje kroz izložbu je subotama, 11. 17. i 25. septembra, u 12.00
U okviru projekta Slikarstvo beogradskog enformela, započetog 2007. povodom obeležavanja 50 godina rada Kulturnog centra Beograda, u 2010. godini biće organizovana monografska izložba posvećena enformelu Vladislava Todorovića. Pošto se ideja projekta temelji na novom iščitavanju (kritičarskom, filozofskom, sociološkom, kulturološkom) antologijske izložbe Lazara Trifunovića Mladi beogradski slikari ( Z. Pavlović, B. Protić, Ž.Turinski, V. Todorović), iz 1962., kojom je promovisan ovaj slikarski pravac u našem posleratnom modernizmu, nakon izložbi ranih radova i slika Zorana Pavlovića, Branislava Protića i Živojina Turinskog, četvrta postavka će se baviti delima Vladislava Todorovića, iz perioda 1960-1967., kada je umetnik završavao studije na Akademiji u Beogradu i započinjao svoju izlagačku aktivnost.
Postavka izložbe Vladislav Todorović, 1960-1967. obuhvatiće 10-15 dela ovog autora koja će za ovu priliku biti pozajmljena iz MSU u Beogradu, NM u Beogradu, Galerije savremene umetnosti u Zrenjaninu, Narodnog muzeja u Kruševcu, gradskih i državnih institucija, i iz privatnih kolekcija. Kao i na prethodnim postavkama izložbu će pratiti tipski katalog/knjiga, koji će imati studijski tekst likovnog kritičara Slobodana Ristića, u kome će se problematizovati lični doprinos ovog umetnika pokretu, kao i ovaj period rada iz perspektive celokupnog njegovog slikarskog opusa. U katalogu će se naći reprodukcije svih izloženih radova, opsežna biografija umetnika, sa potpunom bibliografijom, posebno dragocenim dokumentu jer se radi o slikaru o čijem radu se još uvek ne zna dovoljnio jer ne postoji sređena i obrađena građa.
U okviru pratećeg programa izložbe organizovaće se razgovori, prezentacije i radionice na kojima će se govoriti o ličnom doprinosu Šilje Todorovića beogradskom enformelu, njegovim izložbama u Beogradu, Novom Sadu i Nišu u vremenu promovisanja enformela od 1963-67, o paralelama između jugoslovenske i internacionalne umetničke scene ranih 60-ih, kulturnom ambijentu u kome je umetnik stvarao i živeo, njegovom interesovanju za fudbal, itd. Za potrebe izložbe i edukativnog programa istražiće se dokumentacija MSU u Beogradu i filmski fondovi RTS-a, Arhiv Jugoslovenske kinoteke, Arhiv Filmskih novosti.
Po uzoru na prethodne izložbe iz istoimenog ciklusa i ova postavka će biti koncipirana tako da će se na njoj pored izloženih umetničkih dela naći i segment posvećen dokumentarnom materijalu, likovnim kritikama i fotografijama umetnika iz fondova muzeja i lične arhive, a biće prikazane i projekcije video i tv materijala koje se odnose na intervjue sa umetnikom i emisije posvećene enformelu, umetnosti i kulturi kraja pedesetih i ranih šezdesetih godina minulog veka.
Vladislav Todorović Šilja (Kruševcu 1933) je Akademiju likovnih umetnosti završio u Beogradu kod profesora Nedeljka Gvozdenovića, 1959. Specijalni tečaj je završio 1961. Boravio na studijskim putovanjima u Italiji i Francuskoj. Samostalno je izlagao od 1959. u Čačku, Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu (sa Z. Pavlovićem i B. Protićem), 1961, Galeriji Kulturnog centra Beograda (sa B. Filipovićem Filom), 1962, Galeriji Kolarčevog narodnog univerziteta, 1964, Galeriji Grafički kolektiv i Mesnoj galeriji, Ljubljana (sa Vulasom i Trkuljom, 1965, Tribini mladih, Novi Sad, Maloj galeriji, Niš, 1967, Salonu Muzeja savremene umetnosti, Beograd, 1968, Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, Beograd, 1972, Galerija 73 u Beogradu, 1973, galeriji KNU u Beogradu,
1973/74, Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda 1978, Galeriji Sopoćanska viđenja, Novi Pazar, 1985, Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, 1986, 1995. Galeriji ULUS u Beogradu, 1986. Izlagao na kolektivnim izložbama u zemlji i u inostranstvu: na Oktobarskom salonu, na Trijenalu jugoslovenske savremene umetnosti u Beogradu, na Bijenalu mladih u Rijeci, na izložbi Enformel u Beogradu-Mladi beogradki slikari, Likovna jesen u Somboru, Likovni susreti u Subotici, u Mesnoj galeriji u Ljubljani, Muzeju savremene umetnosti u Skoplju, izložbi ULUS u Oslu, UP „Cvijeta Zuzorić“ u Beogradu. 1964. Dobitnik je Nagrade na III bijenalu mladih u Rijeci 1964, Nagrade slikarske kolonije Sićevo i Nagrada na ULUS-ovoj izložbi „Svetovi mašte“ u Beogradu 1965, Otkupna nagrada na VII međunarodnoj izložbi u Banja Luci 1966. Umro je u Beogradu 1988. godine.
Autori koncepcije izložbe su Slobodan Boda Ristić i Gordana Dobrić
Tekst Slobodana Bode Ristića u katalogu izložbe
U Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, Knez Mihailova 6
na izložbi VLADISLAV ŠILJA TODOROVIĆ, 1959-1966., održaće se prateći program:
u petak, 17.9. u 14,30
Radionica na temu: Slikarska tehnologija, koju vodi mr Milutin Dragojlović
u petak, 17.9. u 18.00
Stručno vođenje kroz izložbu, uz tumačenje autora Slobodana Ristića i Gordane Dobrić
u subotu, 18.9. u 12.00
Projekcija filma Pollock the Movie, proizvodnja SAD, 2002; uloge: Ed Harris, Marcia Gay Harden, 92′
u petak, 24.9. 2010. u 18.00
Projekcija filma Pollock the Movie, proizvodnja SAD, 2002; uloge: Ed Harris, Marcia Gay Harden, 92′
u subotu, 25.9.2010. u 12.00
Stručno vođenje kroz izložbu, uz tumačenje autora Slobodana Ristića i Gordane Dobrić
u 13.00:
Projekcija filma Pollock the Movie, proizvodnja SAD, 2002; uloge: Ed Harris, Marcia Gay Harden, 92′
Na radionici Slikarska tehnologija, koja se organizuje u saradnji sa Osnovnom školom „Radoje Domanović“ u Beograda, sa učenicima VII i VIII razreda, mr Milutin Dragojlović će prezentovati i demonstrirati najvažnije slikarske tehnike koje se izučavaju na baznim studijama likovne umetnosti. Tom prilikom polaznike će upoznati sa tajnom pravljenja boja i veziva za akvarel i pastel, pravljenja kreona za crtanje grafitom, vrstama rada u plakatnoj temperi, mešanje boje sa kazeinskim vezivom i jajčanom temperom, predstaviće uljanu tehniku i modalitete rada u tehnikama enformel slikarstva.
Milutin Dragojlović je diplomirao i magistrirao slikarstvo na FLU u Beogradu, kod profesora Stojana Ćelića. Predmet „Slikarske tehnologije“ predaje na istom Fakultetu od 1983. u zvanju redovnog profesora.