Srednjovekovna muzika na obalama Lamanša

24.06.2010, 16:40.
blank-image

Korali, himne, moteti i šansoni Perotina, Mašoa, Danstebla, Difaja, Lantinsa – umetničko vođstvo: Predrag Đoković

Program Ansambla Studija za ranu muziku Srednjovekovna muzika na obalama Lamanša sačinjavaju dela iz tradicija zemalja sa obe strane Engleskog kanala, Francuske, Flandrije i Engleske, koje su iznedrile, naročito u kasnom srednjem veku, znamenite muzičke centre i još znamenitije pojedince.
Škola Notre Dame iz 12. i 13. veka dostigla je vrhunac u ličnosti kompozitora Perotina, autora mnogih organuma i konduktusa (tipičnih polifonih formi tog vremena).
Engleska polifonija od 12. do 15. veka donosi nove zvučne elemente – specifičnu anglikansku melodičnost i sonornost, dinamiku dvojezične obrade teksta (latinski i engleski), kao i ritmiku ostrvskog korala. Džon Danstejbl je izraziti predstavnik svoga doba i uzor burgundske škole (Difaj). On unosi novine u harmonski tok i tercom i sekstom nagoveštava renesansni zvuk.
Gijom Difaj je bio kapelmajstor Katedrale u Kambreu. U njegovim delima srećemo izoritmički motet koji je preuzeo iz Ars nove, ali unapređen naročito u pogledu veće samostalnosti gornjeg glasa. Suptilan tretman teksta udružen sa toplom lirikom Italije 14. veka i engleskim sazvučjima Danstejbla opravdavaju Difajov epitet najboljeg majstora polifonije 15. veka.
Tipični vokalni sastavi ovog doba pri vladarskim kapelama brojali su do 12 do 24 pevača, dok su drugde bili skormniji. Vokalni kvalitet podrazumevao je svetao, nepretenciozan, topao zvuk.
Učestvuju: Aleksandra Marković, alt; Predrag Đoković, kontratenor, tenor; Nenad Ristović, tenor; Lazar Filipović, tenor; Igor Marinković, tenor; Vojislav Despotović, bariton, kontratenor; Milan Stančić, bariton; Goran Ilić Benke, bariton

Studio za ranu muziku je osnovan 1991. godine u Beogradu kao udruženje koje okuplja kako izvođače tako i ljubitelje rane muzike, a 1993. godine Ansambl Studija osnovao je Predrag Gosta, koji danas uspešno deluje u SAD. Ansambl je imao zapažene nastupe u zemlji i inostranstvu, uključujući i nastupe na prestižnim festivalima BEMUS i Budva Grad teatar. Orjentisan ka autentičnoj interpretaciji rane muzike i istraživačkim projektima, Ansambl je našoj publici podario premijerna izvođenja mnogih vokalnih i vokalno-instrumentalnih dela zapadnog i istočnog muzičkog nasleđa (Difaj, Monteverdi, Šic, Persl, Mokranjac i dr.) samostalno ili u saradnji sa drugim ansamblima i umetnicima iz zemlje i inostranstva (Renesans, Melodi, Evelyn Tubb, Michael Fields…). U ovom Ansamblu potekli su i neki sada svetski priznati umetnici kao što je Katarina Jovanović. Članovi Ansambla su se usavršavali u okviru Letnje škole rane muzike u Dartingtonu (V. Britanija) kod renomiranih stručnjaka u ovoj oblasti kao što su Emma Kirkby, Anthony Rooley i Nicholas Clapton.
Od 2006. godine umetnički rukovodilac Ansambla je Predrag Đoković. Studirao je muziku u Beogradu i Londonu. Kao kontratenor, usavršavao je vokalnu tehniku i interpretaciju rane muzike na Trinity College of Music. Nastupao je sa ansamblima Musica Antiqua i Renesans, kao i solistički u Srbiji, V. Britaniji, Mađarskoj, Grčkoj, SAD. Trenutno predaje crkvenu muziku i pojanje u Bogosloviji cv. Arsenija u Sremskim Karlovcima.
Studio je stalno otvoren za prijem novih članova.

Loading...