Nagradu „Lazar Trifunovic“ za 2009. dobio je dr Jerko Denegri, likovni kritičar, prof Moderne istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu i dugogodišnji kustos MSU u Beogradu
Nagrada se za kritički tekst Simptomi srpske umetničke scene posle dvehiljadite, koji je objavljen u prvom broju časopisa „Remont Art files“, kao i za tekstove u dopunjenom izdanju knjige Jedna moguća istorija moderne umetnosti-Beograd kao internacionalna umetnička scena 1965-2006, izdanje Signatura, BIGZ i MSU u Beogradu 2009.
Komisija koja je radila u sastavu: Slobodan Ristić, likovni kritičar Trećeg programa Radio Beograda, predsednik, Milica Petronijević, direktorka UG „Nadežda Petrović“ u Čačku i dr Zoran Gavrić, profesor FPU u Beogradu-članovi, u obrazloženju nagrade navodi da profesor Denegri upravo svojim tekstrovima markira ključne izložbe i projekte ove scene, ali, pre svega, i konstektualizuje savremenu srpsku umetnost u evropskim koordinatama navodeći da najznačajniji događaj u periodu posle dvehiljadite godine jeste činjenica da je pomak u međunarodnoj kontekstualizaciji savremene srpske umetničke scene potekao od domaćih inicijativa….Od izložbe Konverzacija u MSU, reforme Oktobarskog salona u međunarodnu manifestaciju i brojnih izložbi sličnog karaktera, Beograd je postao jedna od mnogih pozornica internacionalnog umetničkog okupljanja. Po Denegriju time je uspostavljen jedini strateški prihvatljiv model savremene srpske umetnosti u međunarodnim okvirima.
Nagrada „Lazar Trifunović“ ustanovljena je na inicijativu Kulturnog centra Beograda 1992. godine s ciljem da podstiče i neguje kritičku misao o savremenoj likovnoj i vizuelnoj umetnosti u pisanim i elektronskim medijima. Ovo jedinstveno stručno priznanje dodeljuje se svake godine 14. janura, na rođendan Lazara Trifunovića u Kulturnom centru Beograda za stvaralaštvo u prethodnoj godini. Nagradu, pored plakete i novčanog dela, čini i autorska izložba Kritičari su izabrali, kojom svake godine i počinje izlagačka sezona u Centru.
Osnivači nagrade su: Kulturni centar Beograda, Odeljenje za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti u Beogradu, Društvo istoričara umetnosti Srbije, Udruženje likovnih umetnika Srbije, Radio-televizija Srbije – Beogradski program i Udruženje likovnih kritičara Srbije.
Priznanje Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju autorsku izlozbu u 2009. dodeljeno je Dejanu Sretenoviću, kustosu izložbe Slobodan Šijan/ Oko filma, koja je održana aprila-maja 2009. u Salonu MSU u Beogradu.
U obrazloženju žirija koji je radio u sastavu: dr Simona Čupić, profesor na Odeljenju istorije umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, Slobodan Jovanović, kustos Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu, i mr Dragana Kovačić, savetnik Narodnog muzeja u Beogradu (predsednik), ističe se da ova izložba…iako je posvećena jednom umetniku prevazilazi monografski okvir i značenje i uspostavlja široki dijalog sa različitim problemima, od estetičkih i egzinstencijalnih do socijalnih i političkih….Dejan Sretenović, kustos izložbe, ovu je kompleksnu problematiku funkcionalno obrazložio sa pozicija relevantnih stajališta teorija filma i vizuelnih medija. Raznorodan umetnički materijal je u izložbenom prostoru organizovan na dinamičan način. Uspešno su objedinjene tematske celine, rekonstruisano vreme u kome je opus nastajao i pokazano da je ovakva umetnička praksa i dalje aktuelna i perspektivna.“
Stručno Priznanje DIUS dodeljuje se istoričarima umenosti od 1994. godine.
Na svečanom uručenju nagrada „O likovnoj kritici Lazara Trifunovića“ govoriće mr Vesna Kruljac, autorka knjige Lazar Trifunović, protagonist i antagonist jedne epohe, izdanje Narodnog muzeja u Beogradu 2009, a ljubaznošću Jugoslovenske kinoteke biće prikazan dokumentarni film Dijalog o kolažu, koji je po scenariju Lazara Trifunovića snimljen 1965.