Nagradu „Lazar Trifunović“ za 2010. dobio je Nikola Dedić za tekst „Multikulturalnost, mediji, umetnost u državi vanrednog stanja“
Tekst Nikole Dedića je objavljen u časopisu Treći program, broj 145 za 2010. godinu.
Komisija u sastavu: Milica Petronijević, direktorka UG „Nadežda Petrović“ u Čačku, dr Zoran Gavrić, profesor Fakulteta primenjenih umetnosti i Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, Slobodan Ristić, likovni kritičar i predserdnik žirija, nagradio je tekst Nikole Dedića napisan povodom video rada Zorana Todorovića „Cigani i psi“, koji je bio predstavljen na 50. Oktobraskom salonu u Beogradu, 2009. godine. U ovom tekstu autor, analizira medijski, performativni i umetnički aktivizam Zorana Todorovića, umetnika čiji radovi imaju posebnu recepciju u savremenoj kritici. U obrazloženju stručne komisije se ističe da ..u analizi ovakvog jednog teksta Dedić postavlja osnovna pitanja : koja je etički prihvatljiva pozicija umetnika u bavljenju društveno „osetljivim“ pitanjima – reč je o razlici između „socijalno odgovornog“ art aktivizma, tj. „artivizma“, s jedne strane, i distancirane pozicije ciničnog beleženja, odnosno dokumentovanja društvene stvarnosti, s druge strane, i na koji način umetnost doprinosi dekonstruisanju ili reprodukovanju dominatnih, hegemonih ideoloških i kulturnih modela kao što je, na primer, rasizam .
Nikola Dedić je pripadnik najmlađe generacije teoretičara i istoričara umetnosti, autor već zapažene produkcije: knjiga Ka radikalnoj kritici ideologije. Od socijalizma ka postsocijalizmu i Utopijski prostori umetnosti i teorije posle 1960, kao i studije Umetnost između društvenog viška vrednosti i ubrzanih ideologija objavljene protekle godine u katalogu izložbe Trijumf savremene umetnosti, održane u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu.
Priznanje Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju autorsku izložbu u 2010. dobila je Svetlana Petrović, urednica Likovne redakcije Kulturnog centra Beograda za izložbu Moje iskustvo u svesci, priređenoj u Likovnoj galeriji, juna 2010.
Žiri koji je radio u sastavu: dr Simona Čupić, profesor na Odeljenju istorije umetnosti Filozofskog fakulteta, Slobodan Jovanović, kustos Muzeja primenjenih umetnosti i mr Dragana Kovačić, savetnik Narodnog muzeja i predsednik žirija, u obrazloženju ističe da ova izložba, posvećena pedesetoj godišnjici rada Galerije, napušta praksu kojom se jubileji obeležavaju reprezentativnim ili revijalnim formama i opredeljuje se za svesku kao izvorni likovni format koji na najneposredniji način dokumentarizuje umetnikovo lično iskustvo i njegove relacije prema unutrašnjem i spoljašnjem okruženju“[..] Dvadest pet autora različitih usmerenja i generacija podsredstvom sveske evociralo je promene na likovnoj sceni Srbije u proteklih pedeset godina. Velikim delom one su se odigrale u galerijskom prostoru Kulturnog centra Beograda.