Трибина МЕСТА АНТИФАШИСТИЧКЕ БОРБЕ И СТРАДАЊА У БЕОГРАДУ 1941-44.

11.06.2013, 18:23.
blank-image

Трибина поводом објављивања публикације „Приручник за читање града: Места антифашистичке борбе и страдања у Београду 1941-44.“ (издавач: Милан Радановић, 2012) Учествују: Ненад Лајбеншпергер, Илија Маловић, Давор Шалом, Наташа Ламбић, Ђорђе Балзамовић, Милован Писари и Рена Радле

Посебност ове публикације лежи у непосредности којом овај историјски водич омогућава читаоцу проучавање дешавања за време немачке окупације „на улицама Београда“. Пратећи просторно-тематски уоквирене туре, ова књига, поред информативних текстова, садржи велики број сведочанства и личних прича о антифашистичкој борби и страдању Јевреја и Рома. Она обрађује идеологију и механизме фашистичког система терора и сарадњу домаћих институција, организација и појединаца са окупатором.

Сврха књиге је да буде оруђе у рукама свих оних који желе да се ангажују против заборављања, ћутања и фалсификовања тог периода историје. О методологији рада на овој публикацији и личној мотивацији за учешће у њеној изради ће говорити уредници публикације Рена Редле и Милован Писари као и аутори, Ненад Лајбеншпергер, историчар и сарадник у Републичком заводу за заштиту споменика културе, Илија Маловић, социолог и наставник социологије, Наташа Ламбић, активисткиња, и дизајнер књиге Ђорђе Балмазовић из групе Шкарт. Свој допринос разговору о овом водичу даће и Давор Шалом, који дуги низ година ради, између осталог, и као туристички водич. Тема за разговор ће бити и предстојећа изградња шопинг мола на месту Топовских шупа, првог концентрационог логора у Београду и месту Холокауста и страдања Рома.

Представљење публикације је реализовано у сарадњи са Културном Центром Београда. Друго издање публикације је продуцирано уз подршку Роса Луxембург Стифтунг Соутхеаст Еуропе у оквиру пројекта „Историја у покрету – Дијалог са прошлошћу“ Форума за примењену историју.

Публикацију можете преузети као ПДФ на интернет страници „Посета Старом сајмишту“:
хттп://старосајмисте.инфо/ср2012/мултимедијална-документација/прируцник

О публикацији
Књига је подељена у три целине: теоријски увод у опште проблеме историографије; практични део, који се састоји од тематски организованих тура кроз изабране делове града Београда; и свеобухватни појмовник о фашистичкој идеологији, антифашизму и правним мерама против злочинаца. Публикацију отвара прилог Енца Траверса (Ензо Траверсо), који доноси промишљања о односу између личног сећања и историографије, као и о јавној употреби и политици историје. Водич кроз град, са просторно-тематски уоквиреним турама и текстовима Милана Радановића, Олге Манојловић Пинтар, Милована Писарија и Ненада Лајбеншпергера, чини главни део приручника. Апендиx садржи појмовник, односно, преглед основних појмова у вези с фашизмом и антифашизмом, који су саставили Петар Атанацковић, Илија Маловић и Наташа Ламбић. На самом крају публикације се налази регистар улица и места. Публикацију је графички обликовао колектив ШКАРТ а сви текстови су објављени под лиценцом Ауторство-Некомерцијално 3.0 Србија (ЦЦ БY-НЦ 3.0 РС)

Loading...