Veče vokalne muzike Petra Konjovića

07.09.2015, 20:00.
blank-image

Povodom 45 godina od smrti Petra Konjovića koncert će izvesti sopran mr Vesna Aćimović, pijanistkinja Maja Grujić, Kamerni hor muzičke pedagogije AUNS i moderator muzikološkinja Jelena Glušica.

Prvog oktobra ove godine navršava se 45 godina od smrti Petra Konjovića, jednog od najistaknutijih predstavnika srpske umetničke muzike. Zadivljuje podatak da je on pored svog primarnog, kompozitorskog rada bio aktivan i kao muzički pisac, dirigent, profesor Muzičke akademije, upravnik nekoliko pozorišta, te da se okušao i kao pesnik, prevodilac operskih libreta, pa čak i kao reditelj. Umetnikova ljubav prema ljudskom glasu i prema pevanju kao najneposrednijem izrazu ljudskih osećanja odredila je njegov odnos prema muzičkim žanrovima koje je negovao u svom opusu. Tako da je Petar Konjović, pored vrednih priloga srpskoj instrumentalnoj muzici koja je u njegovo vreme bila tek u povoju, ipak prednost dao vokalnim i vokalno-instrumentalnim ostvarenjima. Kako je od rane mladosti pokazivao afinitet prema pesničkoj reči, sastavljajući svoje prve stihove još u gimnazijskim danima u Novom Sadu, ne treba da nas čudi što upravo vokalna lirika zauzima veoma važno mesto u kompozitorovom opusu. Ukoliko se potom setimo da se mladi Konjović gotovo bez ikakvog predznanja u oblasti komponovanja usudio da napiše ni manje ni više nego jednu operu, tada ne smemo dozvoliti da njegovo opersko stvaralaštvo ostane zabeleženo samo u partituri.
Svoje mnogobrojne umetničke stilizacije narodnih pesama sa prostora bivše Jugoslavije sakupio je tokom prvih decenija prošlog veka u zbirku Moja zemlja, a upravo iz te riznice su i izabrane vokalne minijature koje će biti predstavljene na ovom koncertu. Većinu tih pesama Konjović je pisao za koloraturnog soprana Maju Stroci-Pečić, istaknutu hrvatsku opersku i koncertnu pevačicu, koja je rado promovisala stvaralaštvo savremenih jugoslovenskih kompozitora. Dok su Konjovićeve pesme danas rado i često izvođene, a možemo ih čuti ne samo od profesionalnih pevača, već i u izvođenju učenika i studenata solo-pevanja, njegove operske arije gotovo potpuno su zaboravljene. Zbog toga će drugi deo ovog koncerta, posvećenog vokalnoj muzici Petra Konjovića, ispuniti zvuci odabranih arija iz umetnikovih operskih ostvarenja, poput Ženidbe Miloševe i Kneza od Zete. Ukoliko odajemo dužno poštovanje umetniku izvodeći njegove solo-pesme, bez kojih zaista ne možemo zamisliti bogatu produkciju u domenu ovog žanra u srpskoj umetničkoj muzici, neophodno je da se (ponovo) upoznamo sa specifičnom vokalnom melodikom Konjovićevog operskog stila. Nadamo se da će ovaj koncert podstaći mlade vokalne umetnike da u svoj repertoar uvrste po koju Konjovićevu ariju, te da kada budemo obeležavali pola veka od kompozitorove smrti možemo konstatovati da je značajno poraslo interesovanje za njegovo opersko stvaralaštvo.

Program:
Petar Konjović
Odabrane solo pesme iz ciklusa Moja zemlja (Jugoslovenske narodne pesme)
Aman đevojko (Bosna)
Božana (Vranje)
Škripi đeram (Vojvodina)
Pušči me… (Ohrid)
Of, aman, aman… (Južna Srbija)
Razbole se belo Done… (Južna Srbija)
Imala baba… (Srbija)

Dve arije Koštane iz opere Koštana
Zašto, Sike, zašto?
Tri put mi čukna…

Izbor iz horskog opusa kompozitora
Ruse kose cura ima…
Velika čočečka igra iz opere Koštana

Arija Brodarice iz opere Ženidba Miloševa
Sanče, sanče, sanče ne pomače…

Tri arije Ravijojle iz opere Ženidba Miloševa
Ah i sad ja još čujem…
Mojih se seja osvetna pesma ori…
Biser nizo pod nizana…

Arija Anđelije iz opere Knez od Zete
Ej pusto more… (peta slika: Čežnja)

Arija Koštane iz opere Koštana
Stameno, mori, Stameno!

Biografije:
Vesna Aćimović (Sombor, 1978) je završila SMŠ Isidor Bajić u Novom Sadu, odsek solo pevanje u klasi prof. mr Milice Stojadinović. Diplomirala je (2002) sa najvišom ocenom na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek solo pevanje u klasi prof. mr Vere Kovač Vitkai. Magistrirala je (2008) u klasi prof. mr Milice Stojadinović na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Tokom školovanja osvojila je brojna priznanja i nagrade.
Kao odabrani predstavnik Akademije umetnosti pohađala je Internacionalnu školu Prag-Wien-Budapest u klasi primadone Sone Ghazarian u Badenu (Beč), i tom prilikom je nastupala na koncertima širom Austrije (2001). Iste godine je izabrana da predstavlja svoju zemlju na susretu mladih talenata sveta u Pjong Jangu, J. Koreja.
Bila je finalista Internacionalnog takmičenja mladih operskih pevača u Mariboru (2002).
Usavršavala u Operskom studiju SNP-a kod istaknutog soliste prvaka Beogradske opere, baritona Nikole Mitića.
Od 2001. godine je honorarni saradnik – solista Opere Srpskog narodnog pozorišta, u kome je ostvarila brojne uloge. koncertno je nastupala u zemlji i inostranstvu (Mađarska, Nemačka, Austrija, Slovenija, Crna Gora i Srbija).
Od 2006. godine je stalni član Kamernog muzičkog društva koje je osnovao prvak SNP-a Miodrag Milanović.
Snimala je za RTV Beograd, RTV Novi Sad i mnoge druge radio i TV stanice. Učestvovala na SOMUS-u, festivalu Mermer i zvuci, NOLEF 01; NOLEF 02 i drugim. Učestvovala je u premijernom izvođenju ciklusa pesama Putovanja i razgovori za sopran, tenor, flautu i gudački kvartet Stanislave Gajić (2014). Izdala je kompakt disk za Kulturni centar Laza Kostić (Sombor), pod nazivom Slovenska muzika sniman uživo (2009) u Somborskom Narodnom pozorištu uz klavirsku pratnju pijanistkinje Maje Grujić (dela slovenskih autora).
Bavi se vokalnom pedagogijom od 2002. godine kao profesor solo pevanja u MŠ Isidor Bajić u Novom Sadu. Njeni učenici su osvojili nagrade na mnogim takmičenjima. U martu 2007. godine dobila je zvanje stručnog saradnika, odsek solo pevanje u klasi prof. mr Milice Stojadinović na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a od 2015. godine je u zvanju docenta, za oblast muzičke umetnosti, za stručno umetničku oblast Solo pevanje, na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Maja Grujić je završila SMŠ Isidor Bajić u Novom Sadu u klasi prof. Lidije Nikolić. Diplomirala je na FMU u Beogradu u klasi prof. Zorice Dimitrijević Stošić. Specijalističke studije iz kamerne muzike završila je 1995. godine u klasi prof. Olivere Đurđević.
Posebno interesovanje za korepeticiju i klavirsku saradnju pokazala je još kao student kada je u svojstvu studenta demonstratora učestvovala u radu sa solo pevačima u klasi prof. Biserke Cvejić. Dobitnik je specijalne nagrade iz fonda Radmila Đurđević na FMU za perspektivnog klavirskog saradnika u radu sa pevačima. Održala je brojne koncerte u većim centrima u zemlji, a nastupala je i u Parizu, Dortmundu, Lisabonu i drugim gradovima. Snimala je za Televiziju i Radio Novi Sad i Televiziju i Radio Beograd.
Zaposlena je kao samostalni stručni saradnik-korepetitor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Delovala je u klasama prof. Vere Kovač Vitkai, prof. Biserke Cvejić, a sada u klasi prof. Milice Stojadinović.

Jelena Glušica (1985) je završila SMŠ Isidor Bajić u Novom Sadu, na Odseku muzički izvođač-flautista u klasi prof. Jasne Marković-Vujanović. Tokom školovanja osvajala je nagrade kao solista i kamerni muzičar na republičkim takmičenjima i muzičkim festivalima. Godine 2010. diplomirala je muzikologiju sa najvišom ocenom na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, pod mentorstvom prof. dr Tijane Popović-Mlađenović. Od 2006. godine peva u crkvenom horu Sveti Stefan Dečanski, sa kojim je snimila dupli kompakt-disk Osmoglasnik Kornelija Stanković i učestvovala na brojnim koncertima i festivalima u zemlji i inostranstvu (Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Austrija, Nemačka, Holandija, Belgija, Italija, Rusija). Takođe je član vokalnog studije Orfelin iz Novog Sada, sa kojim je ostvarila više nastupa od osnivanja ansanbla 2009. godine. Solo pevanje uči sa prof. mr Vesnom Aćimović od 2011. godine. Do sada je učestvovala na nekoliko majstorskih kurseva solo pevanja. Na prvom Međunarodnom Festivalu slovenske muzike u Beogradu osvojila je III nagradu u kategoriji solo pevanja. Od 2012. godine zaposlena je na mestu muzičkog urednika radija Besede u Novom Sadu.

Loading...