Preteča: Marsel Dišan /// Susret sa Marijom Ivanić, Džonijem Rackovićem, Vladimirom Macurom, Miletom Prodanovićem, Miškom Šuvakovićem, Radonjom Leposavićem + virtuelno prisutnim: Marselom Dišanom i Džonom Kejdžom
Godina pred nama prilika je da se podsetimo dve „stogodišnjice“ važne za oblast umetnosti/književnosti ali i globalnih društvenih procesa: Dadaizma i Opojaza. Oba događaja/pokreta objedinjuju procese koji su se već desetak godina odigravali u Evropi u okviru kubo-futurističkih eksperimenata, na istoku i zapadu kontinenta.
Tumači tih procesa najčešće insistiraju na Velikom ratu kao osnovnom uzroku pojave i artikulacije avangardnih praksi, zanemarujući činjenicu da su procesi počeli pre I sv. rata. Estetski već pripremljeno tle (simbolizam i kubizam) bilo je spremno za potpunu de-kompoziciju relevantnih umetničkih postulata. Zatim sledi re-kompozicija na slobodnim osnovama…Čitav dvadeseti vek obeležen je tako umetničkim postupcima rođenim u vreme velike političke razgradnje evropskih carstava i njihovog nasleđa.
Pokreti su bili van sistemski i anti sistemski. Politični i politički. Provokativni. Savremena umetnost tu vrstu provokativnosti nema. Postavši njen strukturni element, provokativnost je izgubila svojstvo gesta i postala nasumična, a ne zadata. Zato će i program obeležavanja godišnjice dadizma biti fragmentaran i nasumičan, ne-hronološki. U postavci i realizaciji programa nije toliko važno koji elementi i koje ličnosti će biti prikazani/istaknuti/analizirani. Važna je opšta slika tih dvadesetak godina, kao i kasnija njihova recepcija i „razvoj“, koji su i oblikovali dvadeseti vek. Kroz programe/razgovore bi trebalo ukazati na koncepte i dela savremene umetnosti i književnosti koji se danas mogu označiti „avangardnima“, u smislu političko-društvene subverzivnosti i poetičke inovativnosti.
Osim opštoj publici, programi su namenjeni i mladima (srednjoškolci i studenti), koji će kroz KCB-ovu saradnji sa školama i fakultetima biti uključeni u projekat.
Programi su definisani kao „susreti“, odnosno okupljanja u cilju isticanja vrednosti zajedničkog „uživanja“ u javnom prostoru, vrednosti kolektivnog stvaranja, a pre svega – saradnje, tako tipične za avangardiste, inače izrazite individualce…
Manifestacija „Vek avangarde – povodom stogodišnjice dadaizma 1916 – 2016“ započinje 5. februara i trajaće do septembra 2016. Programi će se odvijati jednom mesečno, izuzev septembarskog višednevnog kontinuiranog programa