Велика школа Љубише Рајића

05.06.2013-05.12, 17:59.
blank-image

Културни центар Београда, Група за скандинавистику Филолошког факултета у Београду и Филмски фестивал Слободна зона покрећу форум „Велика школа Љубише Рајића“ који ће се кроз форме трибина, филма, предавања и презентација бавити темама везаним за (високошколско) образовање, књижевно превођење, као и друштвени и културни активизам.

Љубиша Рајић, оснивач и професор на Групи за скандинавске језике и књижевности Филолошког факултета Универзитета у Београду, члан Норвешке академије наука и многих угледних међународних стручних удружења и организација, изузетан књижевни преводилац, био је интелектуалац који је дуже од две деценије јасно артикулисао вредности и хтења великог броја грађана Србије. Његово научно и друштвено прегалаштво, лично достојанство, непомиреност, али и људска топлина, оставили су у овој средини дубоке трагове који могу бити подстицај новим промишљањима друштвено-културних образаца, али и генератор њихових промена.

Форум „Велика школа Љубише Рајића“ усмерен је и обликован према потребама, очекивањима и потенцијалима пре свега младих људи, будућих стручњака. Добробит и перспективна будућност студената били су лична и професионална мисија професора Рајића.

Форум је добио назив повезовањем имена Љубише Рајића и прве институције која је претходила највишим научним и наставним установама у Србији: „Велике школе“ (Београд, 1808 – 1813), пре свега имајући у виду пионирску и визионарску природу како овог образовног пројекта, тако и личности Љубише Рајића.

Први програм организујемо поводом годишњице смрти Љубише Рајића (4. април 1947 – 4. јун 2012).

Среда, 5. јун, Галерија Артгет Културног центра Београда, Трг Републике 5/И

Форум Велика школа Љубише Рајића

19.00 – Први час: О образовању

Премијерно приказивање кратког документарног филма Велика школа Љубише Рајића (радни наслов) у продукцији Филмског фестивала Слободна зона јуниор и Културног центра Београда

Модератор разговора: Новица Милић

Учесници: Мирна Стевановић (Група за скандинавистику Филолошког факултета у Београду), Френс Штекел (Немачка служба за академску размену ДААД), Дејан Илић (издавачка кућа Фабрика књига), Александар Бауцал (Катедра за психологију Филозофског факултета у Београду), Јелена Вељић (платформа самообразовања Учитељ незналица), Александар Стојановић (организација за радикалне теоријске праксе Герусија) и Ненад Антић (Теленор, Одељење за људске ресурсе)

 

Разговор на „Првом часу: О образовању“ тицаће се следећих питања:

– етика студирања (етика наставника и етика студената);

– питање стандарда универзитетских студија;

– проблем високог школства као јавног добра;

– однос државе и универзитета;

– могућности и тешкоће реформе универзитета у Србији;

– европски универзитет данас;

– тржиште и питање знања;

– да ли је могуће и шта подразумева либерално образовање данас?

 

Програм подржавају: Град Београд – Секретаријат за културу и Амбасада Шведске у Београду.

Loading...