За актуелне радове карактеристично је то да су у њима имплициране личне утопије сећања на детињство, дом и земљу које више нема, приче апатрида у новом окружењу, егзистенцијални немир и насиље на глобалном плану, знаци потрошачког друштва.
Весна Перуновић је канадско-српска мултуимедијална уметница која од 1988. живи и ради у Торонту. Са дипломом и магистратуром Факултета ликовних уметности у Београду свој богат уметнички опус истражује у медијима цртежа, слике, објекта, видеа, перформанса, фотографије, инсталације и амбијента. Свој рад је презентовала на бројним самосталним и колективним изложбама како на канадској и америчкој ликовној сцени тако и на изложбама и манифестацијама у целом свету – од Венецијанског бијенала, Бијенала у Хавани, Лисабону, Истамбулу, Тирани, Берлину, Лондону, на Цетињу … што је 2005. резултирало и тиме да је Цанадиан Цоунцил фор тхе Артс прогласио за најбољег ликовног ствараоца у Канади те године.
Прво потпуније представљање Весне Перуновић у Београду након дужег периода десиће се у Београду у два галеријска простора паралелно – у Ликовној галерији Културног центра Београда и Галерији Београд, током маја И јуна ове године. За актуелне радове карактеристично је то да су у њима имплициране личне утопије сећања на детињство, дом и земљу које више нема, приче апатрида у новом окружењу, егзистенцијални немир и насиље на глобалном плану, знаци потрошачког друштва.
На поставци Бордерлесс: Опен Ендед у Ликовној галерији КЦБ-а биће изложени видео радови : Опен ендед (Без краја), Транситорy Плаце (Територије преласка ), цртежи из серије Wаллсцапес ( Зидни пејсажи) из најновије продукције, и зидне инсталације: Тхе Даy Wе Стоппед Талкинг то Еацх Отхер (Дан када смо престали да разговарамо једни са другима) и Тоwерс оф Белиеф (Куле веровања), са импресивним архитектонским конструкцијама изграђеним на визуелним траговима идеолошке и корпорацијске симболике која је маркирала поједине етапе 20. и 21. века.
Изложбу ће отворити Њ.Е. Џон Морисон, амбасадор Канаде у Београду, Миа Давид, директорка КЦБ-а, а о Веснином раду говориће значајан гост, Робин Меткалф, директор Ст Марy’с Университy Арт Галлерy у Халифаксу, Канада, који ће у суботу, 22.маја у 12 сати одржати предавање О систему уметничке презентације у Канади.
Робин Меткалф, ликовни критичар, сликар и директор једне од најугледнијих институција савремене визуелне уметности у Новој Шкотској, говориће о актуелној визуелној сцени у овој земљи на примеру програмске активности галерије коју води, државном и приватном сектору, позицији уметника, функционисању националних и регионалних савета за културу и уметност, ликовном тржишту. Предавање ће бити на енглеском језику, а пратиће га видео презентација рецентне канадске уметности и институција у систему визуелне сцене.
Уметничка галерија Универзитета Сент Мери у Халифаксу, основана је 1971. под патронатом Националне галерије Канаде. У граду који је велики универзитетски центар Нове Шкотске, на источној канадској обали Атлантика, ова институција припада истоименом Универзитету и смештена је у историјском здању. Програмска активност је фокусирана на представљање уметника који се школују на три уметничка факултета и колеџа за визуелну уметност и дизајн у Халифаксу, канадских и уметника из иностранства. Поред организације путујућих изложби, развијене сарадње са америчким и европским универзитетским и уметничким центрима, Галерија поседује и богату колекцију од 1500 дела домаћих и иностраних уметника.
Након Београда Весна Перуновић ће свој рад представити у Музеју савремене ликовне уметности у Новом Саду, Уметничкој галерији “Надежда Петровић” у Чачку, Галерији савремене уметности у Нишу и Музеју савремене ликовне умјетности Републике Српске у Бања Луци.
Организацију изложбе у Србији и Републици Српској помогли су Цанадиан Цоунцил фор тхе Артс, Онтарyо Артс Цоунцил, Торонто РТС Цоунцил и Канадска амбасада у Београду.