Ова изложба је настала као резултат вишегодишњег истраживања на тему прогона и насиља кроз историју цивилизације
Изложба „Вештице – историја прогањања“ настала је као резултат вишегодишњег истраживања на тему прогона и насиља кроз историју цивилизације. Уметници окупљени око колектива Омен театра своје радове засновали су на прикупљеним историографским подацима и савременим научним истраживањима, али и личним исповестима жртава насиља.
Мултимедијална изложба која се састоји из две паралелне поставке, тежи ка приказивању процеса, специфичних аспеката и разоткривању елемената који сачињавају конфликте, манипулације, прогањања и „кажњавајућа друштва“. Аналитички и истраживачки приступ при бављењу разним историјским материјалима и документима имали су за циљ откривање симболичке сфере насиља и деструкције које се заснивају на деперсонализацији жртве. Учесници пројекта су даље транспоновањем тих симбола и садржаја у своју уметничку реплику створили нови језик тумачења и интерпретације. Овим поступком, а користећи различите медије за свој израз, уметници посматрачу омогућавају да уочи сложеност кризне друштвене стварности и да се одупре афективном и импулсивном прављењу избора.
Намера пројекта је да покаже важност и сложеност теме прогона користећи дубинске и научне анализе, а резултати тог истраживања прерасли су у уметничке форме и изразе. Циљ процеса је помоћ друштву да у свим својим сегментима (образовним, културним, научним, политичким и др.) постане свесно ризика и опасности које одређени облици друштвеног понашања носе, и тако на време препозна ситуације које се могу отети контроли и повести људе на пут насиља и мржње.
Прогон као облик људског понашања стар је колико и човек сам. Принцип прогона је био присутан у свим друштвима кроз историју без обзира колико су поједине цивилизације бивале развијене, који им је географски положај или које им је било друштвено уређење или религија. Централна тема изложбе се не бави појединачним примерима прогона, него покушава да опише и разоткрије системе који до прогона доводе, те да укаже на њихову актуелност и у данашњим данима.
Омен театар какав данас постоји развио се 1998. године из потребе ауторског дела тима да настави и продуби истраживање и експеримент у сфери савремене уметности, нарочито театра, мултимедија и њихових тенденција. Кроз процес рада на новом језику симбола Омен театар открива могућности што тачније и директније комуникације. Омен се бави проучавањем и анализом односа појединца и друштва, као и човекове потраге за сопственим идентитетом. Користећи савремене позоришне технике и модерне технологије, а кроз мултимедијални приступ, Омен трага за новим позоришним и уметницким формама и метафорама.
У четвртак, 1. августа, у Културном центру Реx биће отворен други део изложбе.