Festival čembala je nastao kao pokušaj reafirmacije ovog, na beogradskoj sceni zapostavljenog instrumenta; ulaz je slobodan na sve koncerte
Kulturni centar Beograda je i ove godine domaćin i organizator Međunarodnog festivala čembala Ars vivendi clavicembalum – Čembalo, živa umetnost, jedinog festivala u Jugoistočnoj Evropi koji u fokus postavlja instrument čembalo.
Festival čembala je nastao kao pokušaj reafirmacije ovog, na beogradskoj sceni zapostavljenog instrumenta. Angažovanjem evropskih i domaćih čembalista težimo da približimo publici prefinjenost ovog instrumenta i muzičku literaturu pisanu za njega, kao i da omogućimo našim čembalistima, profesorima, studentima i učenicima upoznavanje sa svetskim tokovima u pedagogiji i koncertnoj praksi čembala, njihovu edukativnu nadgradnju i razvoj ove muzičke grane na našim prostorima.
Svečanost otvaranja Festivala (4. novembar) ispuniće muzika Johana Sebastijana Baha i integralno izvođenje koncerata za tri i četiri čembala koji obiluju raskošnim sredstvima i snažnim kontrastima, ali i prostorom za individualni izraz i virtuoznost solista što će dočarati Agneš Varaljai, čembalistkinja i gostujući profesor čembala na Konzervatorijumu Franc List u Budimpešti i čembalistkinje iz Srbije, Svetlana Stojanović-Kutlača, Maja Kutlača i Ana Stevanović.
Italijansku muziku za čembalo 18. veka slušaćemo 5. novembra u izvođenju Mikelea Bartija iz Italije.
Povratak u budućnost, naziv je koncerta na kojem će 8. novembra Smiljka Isaković predstaviti kompozicije za čembalo savremenih domaćih kompozitora.
Predstavnik mlade generacije čembalista, Milan Popović svojim koncertim programom pod nazivom O šarmu i strasti… u Stari dvor preneće ambijent najsjajnijih dana francuskog dvora .
Atraktivna gošća iz Austrije, An Mari Dragosic izabrala je za svoj nastup, 10. novembra, kojim zatvaramo ovogodišnje izdanje Festivala, italijansku muziku i muziku nemačkih autora inspirisanu Italijom za čembalo 17. veka pod naslovom Ah, Italija!
Prateći program Festivala, kao i uvek, činiće majstorski kursevi, radionice, predavanja…koje se održavaju u MŠ Josip Slavenski.
Ove godine uvodimo i edukativan program za decu Deco, upoznajte čembalo kojim ćemo im pružiti mogućnost da upoznaju jedan instrument o kojem i odrasli nedovoljno znaju. Zvuk čembala i izgled koji podseća na klavir, svojom osobenošću brzo će zainteresovati dečju radoznalost tako da će moći da utvrde razlike između ova dva instrumenta i da ih zapamte.
Festival Ars vivendi clavicembalum – Čembalo, živa umetnost svrstava se u manifestacije koje bitno doprinose internacionalizaciji i obogaćivanju muzičke kulture Beograda, kao i negovanju evroske kulturne baštine.
PROGRAM FESTIVALA
četvrtak, 4. novembar
20.00 Svečano otvaranje: Bahovi koncerti za tri i četiri čembala
Solisti: Agneš Varajai (Mađarska), Svetlana Stojanović Kutlača (Srbija), Maja Kutlača (Srbija) i Ana Stefanović (Srbija) i Gudački kvartet Festivala
petak, 5. novembar
20.00 Italijanska muzika za čembalo 18. veka
Mikele Barki (Italija)
ponedeljak, 8. novembar
20.00 Povratak u budućnost- Despić, Vauda, Radić, V.Mokranjac, Raičković, Savić, Božić, Milanković, Damnjanović, Gnjatović
Smiljka Isaković (Srbija)
utorak, 9. novembar
20.00 O šarmu i strasti…muzika francuskog dvora – D’ Anglebert, Kore, Forkerej
Milan Popović (Srbija)
sreda, 10. novembar
20.00 Ah, Italija! – Freskobaldi, Radino, Piči, Mikelanđelo Rosi, Storace, Paskvini, Froberger, Kerl
An Mari Dragosic (Austrija)
*Na sve koncerte ulaz je slobodan
MAJSTORSKI KUSEVI
MŠ „Josip Slavenski“, Radoslava Grujića 2a
kurs vode: Agneš Varajai (Mađarska), Mikele Barki (Italija), An Mari Dragosic (Austrija)
* i aktivno i pasivno učešće na kursu je besplatno
DECO, UPOZNAJTE ČEMBALO
13.00 – 14.00 MŠ „Josip Slavenski“, Radoslava Grujića 2a
1, 2. i 3. novembar
govore: Svetlana Stojanović Kutlača, čembalistkinja, Mario Bjelanović, graditelj čembala
Organizator: Kulturni centar Beograda; pokrovitelj: Grad Beograd
Uz podršku: MŠ “Josip Slavenski”, Ambasade Republike Mađarske, Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu, SOKOJ, Čembala Kristijan Bjelanović