Serijal: Nova kritička čitanja savremene srpske književnosti?
Teze za razgovor:
1. Da li su i koliko trenutni književni kanoni (norme) istinski reprezentovali kvalitet samog literarnog stvaranja ili tek prosečnost ( u najmanju ruku, ako ne osrednjost, onda ono što je tipično za epohu ali retko ono što je nadživljava)?!Kako je to bilo tokom 19. veka, kako tokom minulog, a kako je danas?
2. Ko je u raznim periodima arbitrirao vrednosti? Časopisi (najuticajniji), antologije, kritičari, razni kulturni komesari i grupe, akedemski i školski programi? Koliko je ta arbitraža bila zasnovana na interesima navedenih a koliko odražavala istinsku književnu stvarnost? Kakva je situacija na tom planu sada, na početku 21. veka?
3. Šta od savremene produkcije može biti istinski izazov novim naraštajima, a šta će biti zaboravljeno već posle smrti uticajnih autora (a možda i pre nje)? I šta su razlozi tome – zapravo, koji su procesi i fenomeni presudni u istoriji književnosti, da li oni koji su naprosto književno dobri ili oni koji imaju nešto istinski autentično u sebi?
4. Pošto se slika literarne tradicije nesumnjivo menja pojavom novih čitalačkih senzibiliteta, koliko smo mi do danas – a već smo u 21. veku – uspeli da prevaziđemo neka anahrona shvatanja? I koliko je to naš pogled na aktuelna književna zbivanja pročistilo, učinilo jasnijim, boljim?
5. Koji su sve oblici nasilja dominirali u istoriji srpske književnosti kao modusi nametanja (pravih ii lažnih?) vrednosti, a koji su to danas?Da li je moguće napraviti jedan antologijski ili mini-istorijski pregled srpske proze u poslednjih četvrt veka, a da se mimoiđu takva nasilja i da još pri tome on bude istinit, validan i – prihvaćen?
6. Ako su književni ideolozi determinisali srpsku književnost od samih početaka sv.Sava, Dositej, Vuk, Svetozar Marković, Skerlić…), da li su i koje slične kulturno-komesarske pojave (pojedinci, grupe, institucije…) obeležili i njene savremene tokove do dana današnjeg?
Moderator: Sava Damjanov
Učesnici: Ljiljana Šop, Igor Marojević, Gojko Tešić, Hilda Urošević