U izlagački program Galerije Artget u 2014, nazvan Prijatelji fotografije, umetnički direktor Aleksandar Kelić uvrstio je i izložbu dokumentarnih crno-belih fotografija Zorana Purgera i Đorđa Bojovića.
Ova izložba od 40 fotografija (20 od svakog autora) je plod višegodišnjeg dokumentovanja života u dvema specifičnim i, za uobičajene standarde, izlovanim sredinama – Svetoj gori na Atosu i Kosovu i Metohiji. O osnovnim karakteristikama fotografija i života koji one odslikavaju možda najbolje govori naziv koji je izložbi dao autor uvodnog eseja, pisac i vizuelni umetnik Mileta Prodanović: Postojanje u paralelnom vremenu.
Fotografije Zorana Purgera i Đorđa Bojovića nastale su na različitim krajevima Balkana, reklo bi se u dva sasvim različita konteksta. Ipak, ta dva prostora objedinjuje činjenica da to nisu obični krajevi, predeli, ambijenti, da ljudi prikazani na njima nisu obični ljudi. Te prostore, na neki način, povezuje izvesna restriktivnost pristupa, istorijska sudbina, posebna vrsta pozvanja, drugačiji ritam egzistencije. Purgerove fotografije snimljene su na Svetoj gori, Atosu, u jedinstvenoj monaškoj republici, a Đorđe Bojović dokumentovao je život u srpskim zajednicama na Kosovu i Metohiji nakon dramatičnih ratnih događaja nedavne prošlosti. I jedno i drugo su, dakle, svojevrsne enklave, mesta gde uobičajeni modaliteti života naprosto ne važe.
…
Ciklusi radova Zorana Purgera i Đorđa Bojovića lišeni su boje i svih tehnoloških pogodnosti koje fotografiju približavaju hiperrealizmu. Opredeljenje da se delo izvede u tehnici koja se fokusira na odnos svetlo/tamno kao da im dodaje dimenziju vanvremenog. Crno-bele fotografije jasnije se fokusiraju na samu srž zamisli dvojice autora – da se zahvati ideja izdvojenosti, bila ona svojevoljna ili nametnuta, duhovna ili sudbinsko-istorijska.
(Iz uvodnog teksta Milete Prodanovića)
Zoran Purger (1954) je slobodni fotograf iz Paraćina. Sredinom 80-ih godina učestvovao je u kreiranju fototeke žičke ikonografske škole. Član je Foto saveza Srbije od 1976. i Udruženja primenjenih umetnika i dizajnera Srbije (ULUPUDS) od 1994. godine.
Imao je sedam samostalnih izložbi u Srbiji. Učestvovao je na preko 200 izložbi u zemlji i inostranstvu. Nagrađivan je blizu 100 puta. Sarađivao je sa muzejima u izradi dokumentacije o arheološkoj fotografiji.
Jedan od njegovih značajnijih autorskih projekata je izložba Blago manastira Hilandara, koja je realizovana na cibahromu. Većina njegovih fotografija se nalazi u fotografskom arhivu Svete gore The Mount Athos Photographic Archive.
Đorđe Bojović (1983) je slobodni dokumentarni fotograf iz Beograda. Oblasti kojima je posvetio najveći deo svog rada su Kosovo i Metohija, koje redovno obilazi kao član humanitarne organizacije Srbi za Srbe, pomažući preostali srpski živalj i dokumentujući njihovu svakodnevicu.
Od 2011. godine, pored svog svakodnevnog posla, počinje da radi kao fotograf za marketinšku agenciju SrebrnTuš. Godine 2012. završio je kurs kreativne i dokumentarne fotografije u foto- školi Foton. Od 2013. godine član je Foto saveza Srbije.
Od 2012. do 2014. godine izlagao je svoje radove na izložbama u Varšavi, Poznanju i Moskvi. Godine 2013. objavljuje monografiju o Manastiru Banjska u izdanju Vladine kancelarije za Kosovo i Metohiju.